Uvedene tehnologije so omogočile vključevanje večjega deleža OVE v prenosno in distribucijsko omrežje ter učinkovitejšo izrabo obstoječe infrastrukture.

Kompenzacijske naprave za regulacijo jalove moči

ELES in HOPS sta vgradila šest kompenzacijskih naprav. V Sloveniji so v RTP Beričevo vgradili statični kompenzator s STATCOM tehnologijo z regulacijskim obsegom +/- 150 Mvar ter v RTP Divača regulacijsko dušilko -150 Mvar in energetski kondenzator z dušilnim vezjem +100 Mvar. Na Hrvaškem so bile nameščene tri naprave – regulacijska dušilka -100 Mvar v RTP Mraclin, regulacijska dušilka -200 Mvar v RTP Melina in statični kompenzator s SVC tehnologijo in regulacijskim obsegom -250 Mvar v RTP Konjsko. 

Z vgradnjo teh naprav so dosegli cilje nadzora napetostnega profila in možnost regulacije napetosti v elektroenergetskih sistemih Slovenije in Hrvaške. Učinki njihovega delovanja pa pozitivno vplivajo tudi na omrežja sosednjih držav.

Baterijski hranilniki električne energije

Baterijski hranilniki električne energije so bili vgrajeni v Sloveniji v RTP Pekre in RTP Okroglo. Temeljijo na litij-ionskih celicah, njihova skupna delovna moč je 10 MW in nazivna zmogljivost 50 MWh (vsak sklop 10 MW / 25 MWh). Ob zasnovi je bil projekt eden najpomembnejših projektov baterijskih hranilnikov v širšem evropskem prostoru.

Baterijski hranilniki električne energije opravljajo novo razvito storitev pametnega avtomatskega odpravljanja hitrega odstopanja v elektroenergetskem sistemu. So rešitev za danes in ključ za prihodnost, saj bodo imeli ključno vlogo v elektroenergetskem sistemu prihodnosti, kjer bosta proizvodnja električne energije iz razpršenih obnovljivih virov in aktivna udeležba porabnikov na energetskem trgu bistven bolj množični kot danes.

Sistem za ugotavljanje meja obratovanja

V okviru projekta so bili izboljšani algoritmi in modeli dinamičnega termičnega ocenjevanja mejnih prenosnih zmogljivosti elementov prenosnega omrežja za različne konfiguracije omrežja za čas do 48 ur v prihodnost. Poleg tega so bile na dvanajstih daljnovodih v Sloveniji in na Hrvaškem nameščene inovativne vremenske postaje. Podatki s teh vremenskih postaj izboljšujejo vremenske podatke pridobljene od Agencije RS za okolje in tako zmanjšujejo negotovosti v izračunih.

S poznavanjem vremenskih razmer in naprednim fizikalnim modeliranjem SUMO omogoča boljšo izkoriščenost obstoječih daljnovodov in transformatorjev. Poleg tega je s povečanjem čezmejnih prenosnih zmogljivosti mogoč tudi prenos večjih količin energije iz obnovljivih virov na jugu Hrvaške na trge v regiji.

SUMO je v celoti rezultat slovenskega znanja in je bil razvit izključno za potrebe operaterjev prenosnega sistema. Pri razvoju so sodelovale različne znanstvene in izobraževalne ustanove, inštituti, uradi in podjetja s svojimi najboljšimi potenciali.

Virtualni čezmejni center vodenja

Virtualni čezmejni center vodenja (VCBCC) je bil vzpostavljen za izboljšan nadzor in napovedovanje proizvodnje iz obnovljivih virov ter storitev izvajanja terciarne regulacije z vodenjem odjema in razpršeno proizvodnjo v Sloveniji in na Hrvaškem. 

VCBCC sestavljajo številne IKT rešitve, ki omogočajo pridobivanje podatkov iz OVE, izboljšanje nadzorovanja energetskega omrežja in natančnejše napovedovanje proizvodnje obnovljivih virov energije. Center zagotavlja zanesljivo izmenjavo obratovalnih podatkov med projektnimi partnerji ter možnost vključevanja novih izvajalcev izravnave, s čimer se poveča fleksibilnost omrežja in optimizira zagotavljanje napetostnih razmer znotraj dovoljene meje delovanja. Gre za prvi primer v Evropi, ko sta sosednja operaterja prenosnih omrežij združila moči pri regulaciji in optimizaciji napetosti v svojih omrežjih.

VAS ZANIMA VEČ?Oglejte si:
Search