Na letošnji konferenci slovenskih elektroenergetikov CIGRE-CIRED, ki je potekala med 19. in 21. oktobrom v Laškem, je svoj razstavni prostor imela tudi družba ELES. Poimenovali so ga "Stičišče kompetenc in inovacij". Na razstavnem prostoru so pripravili pester program s primeri dobrih praks in sodelovanj. Na pogovorih ob kavi so med drugim gostili Bojana Černača iz ARSO in Janka Kosmača iz Elesa, ki sta predstavila inovativno vremensko postajo ter Renato Rubeša iz HOPS in Emilla Ceka iz Elesa, ki sta predstavila dobrobiti vzpostavitve virtualnega čezmejnega centra vodenja.
ELES je v okviru projekta SINCRO.GRID v sodelovanju z Agencijo RS za okolje (ARSO) razvil inovativne vremenske postaje, ki sistemu SUMO zagotavljalo vremenske podatke. Vreme namreč pomembno vpliva na prenosno zmogljivost daljnovodov in če vemo, kakšno je vreme vzdolž nekega daljnovoda, lahko temu primerno bolje izkoristimo obstoječo infrastrukturo.
Renata in Emil sta poudarila, da je bil eden izmed glavnih ciljev projekta tudi obvladovanje napetostnih razmer v omrežjih Slovenije in Hrvaške. Visoke napetosti v omrežjih namreč predstavljajo velik izziv zanesljivemu obratovanju in življenjski dobi energetskih naprav. Za doseganje tega cilja sta se partnerja odločila, da bosta namestila nove kompenzacijske naprave v svojih omrežjih. Ideja o VČCV se je porodila z namenom optimalne izrabe virov jalove energije (tako novih kompenzacijskih naprav, kot tudi konvencionalnih naprava) in obvladovanja pretokov jalove energije med omrežji Slovenije in Hrvaške. Najboljši način za doseganje tega cilja je bila nabave skupne aplikacije za optimizacijo pretokov v obeh omrežjih. To aplikacijo so poimenovali Voltage-Var Scheduler (VVS).